Anna Rodzińska

f_225_150_6316128_00___images_rodzinska_rd-bio.jpgArtystka urodziła się w 1933 r. w Wilnie. w 1951 r. została przyjęta do Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, skąd przeniosła się do Pracowni rzeźby profesora Bazylego Wojtowicza w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Poznaniu.

Przez ponad 35 była pedagogiem w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, początkowo jako asystent Bazylego Wojtowicza, następie Od 1955 roku była zatrudniona na stanowisku asystenta w jego pracowni, potem jako profesor w katedrze rzeźby.  

Kończąc pracę pedagogiczną nie przestała być aktywna twórczo. W swoim dorobku ma wiele wystaw. Jej rzeźby zostały wielokrotnie uhonorowane nagrodami i wyróżnieniami. Znalazły miejsce w kolekcjach muzealnych w kraju i za granicą. Anna Rodzińska jest również autorką kilku pomników i rzeźb plenerowych, m. in. Pomnika Armii Poznań i rzeźb w parku Wilsona w Poznaniu.

Inspiracje Anny Rodzińskiej są namacalnie bliskie. Wyobraźnię artystyczną motywuje otaczająca rzeczywistość. Zwierzęta, rośliny, postacie ulegają metamorfozom, a proste formy nabierają nowych wymiarów. Figury odsyłają widza zarówno do konkretu świata rzeczywistego jak i świata wyobraźni. Rzeźbiarka inspirowana światem organicznym konstruuje formy w oparciu o zdecydowaną tektonikę bryły. Dlatego też rzeźby, nawet niewielkie, mają bryłę intensywną, zwartą i bardzo dynamiczną. Ujmuje Rodzińska figury syntetycznie, skrótowymi cięciami kreując wyraziste sylwety.

Prezentacja rzeźb, ich dostępność oraz ceny mają charakter orientacyjny i nie są ofertą handlową w rozumieniu Kodeksu Cywilnego. Aktualną dostępność rzeźb, terminy dostawy i cenę prosimy uzgadniać telefonicznie lub przy pomocy poczty elektronicznej.